Telšių l/d ,,Berželis“ atstovės darnaus požiūrio į žemę patirtimi dalinosi Lenkijoje

 

   Pirmąjį veiklos pusmetį įveikęs Telšių lopšelio-darželio ,,Berželis“ tarptautinis Erasmus+ programos projektas ,,WALKING TO A MORE SUSTAINABLE ATTITUDE“ (,,Žingsniuojame į atsinaujinantį požiūrį“) nuosekliai plečia veiklas. Projekto partnerių mokiniai pagal amžių suskirstyti  į 4 blokus. Mūsų lopšelis-darželis vykdo I (3–5 metų vaikai) ir II (6–7 metų vaikai) blokų veiklas. Pirmiausia abiejų blokų vaikai skatinami taupiai naudoti popierių, kad kuo mažiau atliekų liktų po darbelių užsiėmimų. Atliekos kaupiamos visą mėnesį, o pabaigoje sveriamos, skaičiuojama, kiek atliekų tenka vienam vaikui, pildoma lentelė-grafikas. Visos partnerės siunčia grafikus projekto koordinatorei – Katalonijai, kur mokiniai, padedami mokytojų, padaro visos komandos sunaudotų atliekų studiją, išgrynina išvadas, klausia kitų partnerių, ką žada daryti, kad popieriaus atliekų po darbelių veiklų liktų kuo mažiau. Visos išvados ir pasiūlymai skelbiami projekto partneriams. Ši veikla vykdoma visus mokslo metus. Per projekto užsiėmimus mokiniai skatinami naudoti atliekas ir prikelti jas naujam gyvenimui. Vaikai jau  kūrė indelius, dėžutes iš antrinių žaliavų, kurie gali būti naudojami įvairiems daiktams, darbeliams, priemonėms susidėti. Per kitus mėnesius iš antrinių žaliavų bus kuriami stalo, matematiniai žaidimai, muzikos instrumentai.

Vaikai lankėsi miesto erdvėse, stebėjo ir rinko šiukšles. Atliko tyrimą mieste ir aiškinosi, kaip vietos gyventojai naudoja gamtos išteklius, rinko informaciją apie gamtos išteklių naudojimą šeimų ūkiuose, šiukšlių rūšiavimą. Apie tai sukurtas filmukas su vaikų pasisakymais apie taupų išteklių naudojimą. Įdomu, kad tuo pačiu metu tos pačios veiklos atliekamos visose projekto partnerių šalyse, tai yra Katalonijoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Lietuvoje.

   Vasario 21–25 dienomis įvyko II projekto partnerių susitikimas Krokuvoje ,,Szkola Podstawowa  z  Oddzialami  Integracyjnymi Nr 98“. Susirinkusios partnerės iš visų minėtų šalių aptarė pirmo pusmečio darbus, numatė gaires tolimesnei veiklai. Lietuvai šiame kontekste  atstovavo Telšių lopšelio-darželio ,,Berželis“ minėto projekto koordinatorė Danutė Raudienė  ir priešmokyklinio ugdymo pedagogė  Regina Klemovienė.

Lenkijos mokykloje mokosi 750 mokinių. Ji sudaryta iš pradinės mokyklos ir gimnazijos.

   Pradinė mokykla yra nuo pirmos iki septintos klasės. Pirmus tris metus pradinėje mokykloje moko vienas mokytojas, likusius keturis metus moko dalykų mokytojai. Dar 3 metus čia mokoma gimnazijos dalykų. Didžiulis dėmesys skiriamas kalbų, tokių kaip anglų, ispanų,  mokymui. Per kalbos pamokas mokiniai dirba nedidelėmis grupelėmis (apie 9 mokinius) . Pradinėse klasėse yra iki 25 mokinių, vyresnėse – iki 30.  Mokiniai, baigę gimnaziją, laiko egzaminus. Apie 20 % mokyklos mokinių – specialiųjų poreikių. Jiems skiriamas ypatingas, neretai – individualus ugdymas.

   Per susitikimą lankėmės klasėse, susipažinome su mokiniais, mokytojais, stebėjome liaudies šokius, dainas, tradicinį spektakliuką apie drakoną. Į susitikimą Katalonijos ir Rumunijos partnerės atsivežė savo mokinius. Jau stotyje mus sutiko lenkų šeimos ir vaikai  išvyko į jas gyventi. Mokiniai susipažino su savo bendraamžiais, jų šeimomis, dalyvavo ekskursijose, bandymų užsiėmime apie vandenį, kur buvo padaryta išvada, kad žmogaus organizmui sveikiausias vanduo yra iš krano. Susitikimo metu mokiniai nuostabiame Krokuvos mieste vykdė apklausą (mūsų įstaigos vaikai ją atliko gimtajame mieste) apie šeimų ūkių gamtinių išteklių panaudojimą. Šią veiklą filmavo, sukūrė filmą, padarė išvadas.

   Dar norisi pastebėti, kad Krokuva – vienas iš seniausių Europos miestų su turtinga architektūra, į JUNESKO paveldą įrašytu senamiesčiu. Įdomu tai, kad per antrą pasaulinį karą miestas visiškai nenukentėjo.

   Pristatytas partnerių susitikimas Lenkijoje šiame projekte antrasis, pirmasis įvyko dar praėjusių metų lapkričio mėnesį Katalonijoje (Ispanija). Džiugu, kad Telšių lopšelis-darželis ,,Berželis“ dalyvauja šiame tarptautiniame projekte, kuris ugdo atsakingą gamtos išteklių naudojimą, skatina vaikus,  jų šeimas, visą įstaigos ir net miesto bendruomenę taupiai gyventi ir taip prisidėti prie gamtos išsaugojimo bei darnaus požiūrio į žemę.

                                                       

 Danutė Raudienė, projekto koordinatorė Lietuvoje

Erasmus (17)
Erasmus (17)

press to zoom
Erasmus (16)
Erasmus (16)

press to zoom
Erasmus (4)
Erasmus (4)

press to zoom
Erasmus (17)
Erasmus (17)

press to zoom
1/31
Bendruomenės savitumas

SVEIKAS, TYRINĖJANTIS, POZITYVUS VAIKAS,

ugdomas:

  • netradicinėse edukacinėse erdvėse;

  • naudojant sukauptas sveikatos stiprinimo, pramogines, eksperimentines, edukacines priemones;

  • per kryptingai plėtojamą patirtinį ugdymąsi;

  • per visos bendruomenės pozityvią komunikaciją ir komandinį darbą.