Vaikų draugystė su  Špinatu

 

Sveikai mitybai visuomet reikalinga įvairovė. Kaip pasiekti, kad vaikai valgytų kuo daugiau daržovių?

Suvokimas apie tai, kas skanu ir sveika, yra ne įgimtas, o suformuojamas. Vaikai seka tėvų pavyzdžiu, todėl pagrindinis vaidmuo formuojant teisingus vaiko mitybos įpročius tenka tėvams, tačiau taip pat svarbu, kad vaikams sveikos mitybos įpročiai ir nuostatos būtų ugdomos ugdymo įstaigoje.

Vaikai paprastai mėgsta paprastas, gerai pažįstamas daržoves, o štai žiediniai kopūstai ar  špinatai dažniausiai taip ir pasilieka lėkštėje nė nepaliesti. Jei vaikai nevalgo tam tikros daržovės ar kito sveikesnio produkto, nereikėtų bet kokiomis priemonėmis tokį maistą siūlyti. Veiksmingiau būtų padėti atrasti ir leisti išbandyti įvairius skonius bei padėti vaikams patiems pasirinkti sveikus, maistingus produktus, tarp jų ir daržoves. Šį metodą išbandėme darželyje.

Sveikatos pamokėlės metu trumpai vaikams papasakojau apie karštą daržovių ginčą, kuri iš jų svarbiausia. Ginčo metu vienintelis tylėjo liūdnas Špinatas, nes su juo nedraugauja vaikai. Vėliau pasiūliau vaikams susidraugauti su Špinatu (valgyti ar nors ragauti) ir grupės auklėtojoms padovanojau lipdukų su šypsenėlėmis, kurias vaikai galės priklijuoti, jei norės draugauti su Špinatu.

Tai Amerikiečių mokslininkų atrastas, atliktais tyrimais patvirtintas neįtikėtinai paprastas, tačiau gana efektyvus būdas pasiekti, kad vaikai valgytų daugiau daržovių. Dauguma mūsų vaikų susidraugavo su špinatu ar bent jau jo paragavo. Diskusijos metu vienas berniukas nedrąsiai prie manęs priėjęs tarė: „Aš labai nenorėjau lipduko, gal kitą kartą draugausiu su Špinatu.“ Vaizdinė informacija vaikus dažnai veikia, kur kas stipriau nei išsakyta žodžiu.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Milda Liubinavičienė

1/38
Bendruomenės savitumas

SVEIKAS, TYRINĖJANTIS, POZITYVUS VAIKAS,

ugdomas:

  • netradicinėse edukacinėse erdvėse;

  • naudojant sukauptas sveikatos stiprinimo, pramogines, eksperimentines, edukacines priemones;

  • per kryptingai plėtojamą patirtinį ugdymąsi;

  • per visos bendruomenės pozityvią komunikaciją ir komandinį darbą.