2018 M. EUROPOS JUDUMO SAVAITĖ

TELŠIŲ LOPŠELYJE-DARŽELYJE „BERŽELIS“

 

Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, rugsėjo 16-22 dienomis vyksta didžiausia pasaulyje gyventojų judumą skatinanti kampanija – Europos judumo svaitė. Šių metų Europos Judumo savaitės šūkis „Pasirink ir judėk“. Šios akcijos tikslas – skatinti žmones kuo daugiau judėti, išbandyti įvairius judumo sprendimus ir paneigti paplitusią hipotezę, kad asmeniniai automobiliai – tai vienintelė ir nepakartojama transporto rūšis. Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenė kiekvieną judumo savaitės dieną vykdė įvairius renginius.

Žygis į Telšių miesto stadioną pėstute „Tūkstantis žingsnelių“. Į žygį pėstute leidosi gausus gerai nusiteikusių vaikų ir darbuotojų būrys. Darželio vaikų ir darbuotojų žygio į Telšių miesto stadioną tikslas: paskatinti, kuo daugiau judėti ir įsitikinti keliavimo pėstute privalumais. Vaikščiojimas – papraščiausias ir efektyviausias sveikatą stiprinantis būdas, kuris nereikalauja specialaus pasirengimo ir lengvai dozuojamas. Vaikščiojimas ramina, mažina įtampą, gerina nuotaiką ir yra aplinkai draugiška judėjimo priemonė.

Žinodami, darželio pačių mažųjų žygio dalyvių žingsnelio ilgį, galime drąsiai teigti, kad tai – iššūkis. Pakeliui į stadioną vaikai taip pat prisiminė saugaus eismo taisykles ir pereidami gatvę tobulino saugaus elgesio įgūdžius.

Akcija „Diena be automobilio“. Šios akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai. Šiemet rugsėjo 21 d. penktadienį minėdami „Dieną be automobilio“, Telšių lopšelio-darželio „Berželis“ bendruomenės nariai buvo kviečiami pakeisti savo kasdieninius įpročius, pasirenkant aplinkai draugiškas transporto priemones ar ėjimą pėsčiomis ir taip patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo .

Darželio kiemas prisipildė įvairių vaikiškų transporto priemonių: dviračių, paspirtukų ir net lėlių vežimėlių. Visas dėmesys buvo skiriamas patiems mažiausiems mūsų bendruomenės nariams. Ugdytinius aplankė Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnės ir policijos bičiulis šuo Amsis. Pareigūnės vaikams papasakojo, kaip saugiai pereiti per gatvę, kokiam šviesoforo signalui degant galimai tai daryti, apie atšvaitų nešiojimo būtinumą tamsiuoju paros metu ir demonstravo, kaip teisingai prisisegti atšvaitus.Vaikai mokėsi ne tik vaikščioti šviesoforu reguliuojamoje pėsčiųjų sankryžoje, bet ir saugiai važiuoti per pėsčiųjų perėją policijos automobiliu, pritaikytu vaikams. Vaikams buvo labai įdomi ir atsakinga užduotis važiuoti žaisline policijos mašinėle. Bičiulis šuo Amsis padovanojo visiems po atšvaitą ir pažadėjo dar atvykti.

Ekskursija vaikams į autobusų stotį „Pažintinė kelionė autobusu“. Didžiulį įspūdį vaikams paliko viešnagė Telšių autobusų stotyje. Džiaugiamės mūsų darželio vaikams suteikta galimybe važiuoti didžiuliu autobusu Telšių miesto gatvėmis, stebėti jau žinomus miesto objektus ir statinius bei susipažinti su naujais. Daugeliui vaikų važiuoti autobusu buvo nauja, smagi patirtis. Kelionė vaikams suteikė daug džiugių akimirkų, kai kuriems tai buvo pirmoji išvyka autobusu – „Aš pirmą kartą savo gyvenime važiuoju autobusu“ – džiūgavo šešiametis autobuso keleivis. Atsidėkodami vaikai pažadėjo sugrįžti ir surengti autobusų stotyje savo kūrybinių darbų parodą „Svajonių automobilis“.

Edukacinė išvyka darbuotojams pėstute „Pažink savo miestą“. Prieš leidžiantis ieškoti nuotykių ir simbolių senamiesčio prieigose, užsukome į VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centrą, dar kartą išklausyti gidės pasakojamų istorijų apie Telšių miestą. „Kiekvieną kartą keliaudama po savo miestą, išgirstu ir pamatau vis ką nors naujo“ – dalinosi įspūdžiais darbuotojos.

Akcija apjuoskime darželį savo žingsneliu „Trispalvis apkabinimas“. Ši judumo savaitės akcijos idėja – apjuosti darželį visų darbuotojų ir vaikų žingsneliais, paminėti Lietuvos šimtmetį ir darželio 45-ąjį gimtadienį „Trispalviu apkabinimu“. Į darželio kiemą darbuotojai ir vaikučiai atėjo ne tuščiomis – kiekvienas atsinešė iš namų po savo kūrybos trispalvę tautinę juostelę. Kartu su atvykusiais svečiais vaikai tvirtai laikydamiesi abiem rankomis už trispalvių juostelių, iš lūpų į lūpas, vienas paskui kitą siuntė skanduotės žodžius „Lietuva, Telšiai, Berželis“ – skirtus Europos judumo savaitės, Lietuvos šimtmečio ir darželio gimtadienio dienai.

Europos judumo savaitė – puiki proga išbandyti įvairius judėjimo būdus ir keliauti kitaip nei esame įpratę – įdomiau bei draugiškiau aplinkai. Aktyvus judėjimas ne tik pramoga, bet ir nauda sveikatai. Gausūs moksliniai tyrimai patvirtina, kad judėjimas yra būtina ir neatskiriama sveikos gyvensenos dalis, teigiamai veikianti vaiko, o vėliau ir suaugusio sveikatą.

Žmogui fizinis aktyvumas reikalingas lygiai tiek pat, kiek maistas ir oras. Moksliniai tyrimai rodo, kad suaugusiam žmogui tam, kad palaikytų savo kūno fizinį pajėgumą ir sveikatą, reikia 2–3 kartų po 45–60 minučių intensyvaus fizinio krūvio per savaitę. Ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie intensyviai auga ir tobulėja, būdingas didelis judėjimo poreikis, kuris yra prigimtinis, o šių dienų kasdienybėje jis dar aktualesnis. Vaikui kasdien reikia 2–3 valandų aktyvaus judėjimo, kad būtų užtikrintas sėkmingas viso kūno ir jo funkcijų vystymasis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pabrėždama mokslo įrodytą fizinio aktyvumo naudą mūsų sveikatai rekomenduoja, kad fizinis krūvis būtų dozuojamas griežtai laikantis individualumo principo ir atsižvelgiant į sportuojančių amžių. Šio principo laikomės visuose mūsų įstaigoje organizuojamuose judėjimo renginiuose.

Europos judumo savaitės vykdomi renginiai parodė, kokių įdomių ir netradicinių veiklų galima vykdyti, ugdant bendruomeniškumą, saugant aplinką ir stiprinant sveikatą.

Judėjimas – maloni ir džiugi vaikams veikla, stiprybės ir sveikatos šaltinis. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių sveikatą stiprinančių veiksnių. Dažniausiai vaikai lygiuojasi į savo tėvus. Labai svarbu, kad patys tėveliai nepamirštų lavinti ir tobulinti pagrindinių judamųjų gebėjimų: ėjimo, bėgimo, šokinėjimo, metimo ir kt., to mokyti savo vaikus nuo pat jų gimimo.

Kurkime vaikų judėjimui palankią aplinką, kad kasdieninis jų gyvenimas būtų kupinas judėjimo džiaugsmo.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Milda Liubinavičienė

1/38
Bendruomenės savitumas

SVEIKAS, TYRINĖJANTIS, POZITYVUS VAIKAS,

ugdomas:

  • netradicinėse edukacinėse erdvėse;

  • naudojant sukauptas sveikatos stiprinimo, pramogines, eksperimentines, edukacines priemones;

  • per kryptingai plėtojamą patirtinį ugdymąsi;

  • per visos bendruomenės pozityvią komunikaciją ir komandinį darbą.